Google Search Console Kullanımı: Adım Adım Rehber

Admin Çevrimdışı

Admin 

Admin
Moderatör
4 Eyl 2024
64
0
16

Google Search Console Nedir?

Google Search Console (GSC), web sitenizin performansını izlemek ve Google'da nasıl göründüğünü anlamak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesinde web sitenizin SEO'sunu optimize edebilir ve sorunları düzeltebilirsiniz.

1. Search Console Hesabı Oluşturma

İlk adım olarak, Google Search Console hesabınızı oluşturmalısınız. Web sitenizi ekleyip mülkiyet doğrulama işlemini gerçekleştirin. Google, sitenizin size ait olduğunu doğruladıktan sonra verileri görmeye başlayabilirsiniz.

2. Site Performansını İnceleyin

Performans sekmesinde, hangi anahtar kelimelerde sıralandığınızı, tıklama oranlarınızı, gösterimlerinizi ve ortalama pozisyonlarınızı görebilirsiniz. Burada düşük performans gösteren sayfalara odaklanarak iyileştirme stratejileri geliştirebilirsiniz.

3. Site Haritası Gönderimi

Google’ın sitenizi daha iyi taraması için site haritası göndermeniz gerekir. Site haritaları bölümünden XML site haritanızı ekleyin.

4. Mobil Kullanılabilirlik Testi

Web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol etmek için Mobil Kullanılabilirlik raporunu inceleyin. Bu bölüm, sitenizin mobil cihazlarda nasıl göründüğünü ve varsa sorunları gösterir.

5. URL Denetimi ile Hataları Giderme

Sayfalarınızın URL'lerini tek tek analiz ederek Google’ın sayfanızı nasıl taradığını ve dizine eklediğini görebilirsiniz. Eğer bir sayfa indekslenmemişse, URL Denetimi ile Google’a taraması için bildirim gönderebilirsiniz.

6. Kapsama Raporu ve Hatalar

Kapsama raporu, web sitenizdeki hataları, uyarıları ve indekslenen sayfaları gösterir. Hataları en kısa sürede düzeltmek, sitenizin sıralamasına olumlu katkı sağlar.

Konuyu görüntüleyenler

89Konular
89Mesajlar
27Kullanıcılar
turkmasterzSon üye